Богослужіння у п’ятницю Страсної седмиці

14 квітня 2017 року, у Велику п’ятницю, архієпископ Тернопільський, Кременецький і Бучацький Нестор звершив Вечірню із чином виносу Плащаниці у кафедральному соборі святих рівноапостольних Костянтина і Єлени в Тернополі.  Його Високопреосвященству співслужило духовенство собору. 

День Великої П’ятниці присвячено спомину засудження на смерть, хресних мук та смерті Спасителя. Саме в п’ятницю напередодні єврейського свята Пейсах, завершуючи Своє земне служіння, Господь помер на Хресті за людські гріхи.

Богослужіннями цього дня Церква наче переносить нас на хресну дорогу Спасителя. На утрені Великої п’ятниці прочитуються 12 страсних Євангелій (зазвичай відправляється у четвер ввечері). У кінці вечірнього богослужіння Великої П’ятниці звершується обряд виносу Плащаниці. За звичною нам традицією, Святу Плащаницю обносять навколо храму та поставляють у храмі для поклоніння вірним.

На вечірній, при співі тропаря «Благообразний Йосиф з древа зняв Пречисте Тіло Твоє…» священнослужителі піднімають Плащаницю (тобто зображення Христа, що лежить у гробі) з Престолу, ніби із самої Голгофи, і виносять її з вівтаря на середину храму в супроводжені світильників і при кадінні. Після обнесення навколо храму Плащаниця покладається на особливо приготованому столі (гробниці). Потім священнослужителі і всі богомольці поклоняються перед Плащаницею і цілують рани зображеного на ній Господа – пробиті ребра, руки і ноги. Плащаниця знаходиться на середині храму упродовж трьох (неповних) днів, нагадуючи цим триденне перебування Ісуса Христа у гробі.

Джерело: http://cerkva.te.ua